Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımında dişlerin, dişetlerinin ve dudakların estetiği, ayrı ayrı ve birbirleriyle olan ilişkileri tüm yüz bölgesi düşünülerek değerlendirilir. Planlama aşamasında yüz, gülüş, profil ve ağız içi fotoğrafları ve diş modelleri alınır. Hastanın da beklentileri doğrultusunda yüz ve dudak yapısına uygun yeni bir gülüş tasarlanır. Laboratuar ortamında oluşturulan modeller üzerinden tasarlanan gülüş hastada prova edilerek gösterilebilir. Ayrıca önceden yapılmış gülüş tasarımları ile ilgili fotoğraflar da sizlere bilgi verebilir.

Gülüş Tasarımı, estetik diş hekimliği yöntemleri sayesinde yapılır. Bu amaçla estetik dişeti operasyonları (pembe estetik), laminalar, porselen ve zirkonyum kaplamalar, bonding, diş beyazlatma ve dudak şekillendirme işlemleri yapılarak kişinin yüzü ve gülüşü bir bütün olarak değerlendirilir. Aynaya baktığınızda gülüşünüzden memnun değilseniz bu konuda uzman bir diş hekimine başvurarak kısa sürede arzu ettiğiniz estetik gülüş ve görünüşe kavuşabilirsiniz.

Estetik dişeti operasyonları ile sağlıklı, simetrik ve dişlerle uyumlu dişetleri amaçlanmaktadır. Bu amaçla yapılan en önemli uygulama diştaşı temizliği ile sağlıklı, pembe ve kanamayan dişetlerinin elde edilmesidir. Lazer operasyonları ile asimetrik ya da büyümüş dişetleri yeniden şekillendirilebilir, kısa olan diş boyları uzatılabilir. Gummy smile olarak adlandırdığımız gülerken dişetlerinin aşırı görünmesi problemi, “lip position” işlemi ile düzeltilebilmektedir. Yine sigaraya bağlı dişetlerinde oluşan mor renk değişiklikleri lazer ile soyularak pembeleştirilebilir.

Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek, senelerin dişler ve dudak çevresindeki izlerini silmek ve daha dinamik şekilde görünmek mümkündür.